În patrimoniul secției „Dumitru și Alice Rosetti Tescanu – George Enescu” a Muzeului Național George Enescu se află și o agendă de buzunar a maestrului. Este vorba de o agendă cu dimensiunile 6cm/9cm îmbrăcată în piele neagră și având inscripționat pe copertă, cu litere aurii, „AGENDA 1920 2me TRIMESTRE”. Este evident faptul că George Enescu a purtat micul obiect în buzunar în vederea notării diferitor evenimente. Marea majoritate a însemnărilor din interior sunt făcute cu creionul, dar sunt și câteva adnotări cu penița.
În agendă sunt notate o serie de evenimente precum nunta unor prieteni sau recitaluri la Colonne în Paris, pe una dintre pagini fiind ușor de citit numele Colonne precum și Poème. Este remarcabil acest aspect, având în vedere faptul că premiera Poemei Române, care a avut loc la Paris în 1898, a fost în interpretarea Orchestrei Colonne sub bagheta lui Edouard Colonne, cu care George Enescu a păstrat o legătură apropiată. În „Amintirile lui George Enescu” (Ed. Curtea Veche, București, 2023) este un pasaj relevant legat de prima colaborare dintre cei doi:
„După care, prințesa Bibescu, care mă luase sub protecția ei, mă prezintă lui Colonne. În ciuda acestei recomandări, nu eram liniștit, Colonne nefiind un om prea accesibil. Revăd, evocându-l, ținuta lui elegantă, trăsăturile fine și regulate, strălucitoarea lui barbă blondă, prestigiul său de mare dirijor. (...) Colonne era cu siguranță mai puțin maleabil: sărmana mea Poemă avea oare să-i placă? Nimic mai puțin sigur! Din fericire, Colonne era binedispus; peste un an, modestul meu nume strălucea pe afișele sale.”
Interesant este și faptul că George Enescu a improvizat în creion și un portativ cu note muzicale, o posibilă provocare pentru muzicienii interesați de creația enesciană.
George Enescu (n. 19 august 1881, Liveni, Botoşani - m. 4 mai 1955, Paris) este considerat cel mai important muzician român. Personalitatea sa artistică s-a manifestat în multiple ipostaze: compozitor, violonist, pedagog, pianist şi dirijor.
Pentru mai multe detalii recomandăm https://www.georgeenescu.ro/georgeenescu-ro_doc_19_despre-george-enescu_pg_0.htm