Ziua Internațională a Muzeelor rămâne cel mai important moment în care instituțiile muzeale din întreaga lume își celebrează existența, la inițiativa Consiliului Internațional al Muzeelor (ICOM). În 2026, ICOM marchează 80 de ani de activitate dedicată susținerii muzeelor și rolului lor esențial în societate.
Tema acestui an – „Muzeele unesc o lume divizată” – vorbește despre puterea muzeelor de a crea punți între oameni, generații și comunități, dincolo de diferențe culturale, sociale sau geografice. Muzeele sunt spații ale dialogului, ale memoriei și ale întâlnirii, locuri în care patrimoniul devine limbaj comun și sursă de înțelegere reciprocă.
„Muzica este o putere spirituală în stare să lege toți oamenii între ei.” spunea George Enescu.
La fel ca muzica, muzeele au această forță tăcută și profundă de a apropia oamenii. Prin poveștile pe care le păstrează și le transmit, prin emoția întâlnirii cu patrimoniul și prin experiențele culturale pe care le oferă, muzeele devin spații vii de cunoaștere și comuniune sufletească.
Muzeul nu este doar un loc al conservării trecutului, ci și un spațiu al reflecției, al educației și al dialogului contemporan. Este un refugiu pentru spirit, o punte între știință și artă, între memorie și prezent, între oameni și valorile care îi unesc.
Într-o lume tot mai fragmentată, muzeele contribuie la construirea unei societăți bazate pe respect, incluziune și înțelegere. Ele ne reamintesc că patrimoniul cultural aparține tuturor și că, dincolo de ceea ce ne diferențiază, cultura are puterea de a ne aduce împreună.
La mulți ani muzeelor!
La mulți ani tuturor specialiștilor care protejează și valorifică patrimoniul cultural!
La mulți ani colegilor noștri și tuturor celor care cred în puterea culturii de a uni oameni și destine!
La mulți ani tuturor prietenilor cu care împărtășim bucuria întâlnirii prin cultură !
In mesajul său cu prilejul Zilei Internaționale a Muzeelor, dr. Virgil Ștefan Nițulescu, președintele ICOM România reafirmă rolul esențial al muzeelor în societatea contemporană: acela de a crea legături între oameni, comunități și generații, prin cultură, memorie și cunoaștere.
” Muzeele reprezintă mult mai mult decât niște locuri în care este conservat patrimoniul cultural: ele sunt spații publice de încredere, în care oamenii întâlnesc povești, obiecte dar, mai ales, se întâlnesc unii pe alții. În aceste vremuri de fragmentare socială, de polarizare și de acces inegal la cunoaștere și cultură, muzeele ajută la refacerea legăturilor între generații, între comunități și a legăturilor de dincolo de granițe.
În loc să șteargă diferențele, muzeele creează condițiile necesare pentru a le înțelege și a le respecta. Prin protejarea și punerea în valoare a patrimoniului și a memoriei culturale, prin oferirea de oportunități de învățare și de reflecție și prin punerea la dispoziție a unor spații primitoare pentru voci diverse, muzeele promovează dialogul, incluziunea și pacea.
Totodată, tema Zilei Internaționale a Muzeelor din acest an se aliniază cu trei dintre cele 17 obiective de dezvoltare durabilă, stabilite de Organizația Națiunilor Unite. Astfel,
- Muzeele contribuie la reducerea inegalităților prin promovarea unui acces incluziv la cultură și cunoaștere (Obiectivul 10);
- Muzeele susțin societăți pașnice și incluzive prin încurajarea dialogului, a înțelegerii reciproce și a respectului (Obiectivul 16);
- Muzeele consolidează, prin parteneriate și colaborare, cooperarea globală pentru dezvoltare durabilă (Obiectivul 17).
Comunitatea muzeală din România se alătură celorlalte comunități ale muzeelor din lume, în ziua de 18 mai 2026, exprimând convingerea că protejarea patrimoniului cultural și susținerea celor care, lucrând în muzee, protejează patrimoniul cultural național, reprezintă obiective care ar trebui să fie asumate de toate forțele politice din societate.”